Víte, že vaše webové stránky mohou být plné chyb, které vám brání přilákat a udržet návštěvníky? Pokud se snažíte uspět online a zvyšovat svůj dosah, je důležité si uvědomit nejčastější chyby na webových stránkách. V tomto článku vám přinášíme šest hlavních problémů, které byste mohli na své stránce potkat – a jak jim předcházet. Připravte se na úspěšný web!
Jak to vidíme v Online Džungli
Není výjimkou, že webové stránky obsahují chyby, i když vám web postaví někdo, kdo tomu rozumí, důvodů je mnoho. Často se stává, že na samém začátku vložíme důvěru někomu, kdo tvoří weby na kvantitu a ne na kvalitu. Pak vzniká mnoho webů, které jsou neosobní a obsahují i začátečnické chyby.
Ve své praxi jsem se mockrát setkala s tím, že za mnou přišel zoufalý klient, že jeho web se pomalu načítá nebo neví, jak svůj web ovládat, zjistil mnoho nedostatků, web není indexovaný, webař nekomunikuje. Ať jsou důvody jakékoliv, vždy je to veliký zásah do jeho podnikání, peněženky a hlavně nervů. Nyní se podívámě na 6 nejčastějších chyb, které se na vašem webu mohou vyskytovat.
1. Chyba
Zabezpečení webu (HTTP VS. HTTPS, anti spam atd.)
Pokud chcete, aby vaše webové stránky byly bezpečné, musíte si vybrat správný zabezpečený protokol. HTTPS je nejlepší volbou pro zabezpečení webu. HTTP je pomalý a nebezpečný. Hlavně většina webových prohlížečů weby, které nemají https blokuje. Základní certifikát zabezpečení vám většinou poskytovatelé hostingu nabízejí zdarma. Jen je potřeba ho aktivovat.
Antispamová ochrana je také důležitá hlavně v případě, že používáte wordpress. Pro zajištění bezpečnosti vašich webových stránek doporučuji pluginy:
- Honeypot Anti Spam – tento plugin vám pomůže chránit vaše stránky před spamovými komentáři a zprávami.
- iThemes Security – tato bezpečnostní aplikace vám pomůže chránit vaše stránky před hackerskými útoky a zabránit neoprávněnému přístupu do vašeho webu.
2. Chyba
Rychlost webu
Lidé dnes žijí v digitální době a chtějí mít přístup k informacím co nejrychleji. Pokud je vaše webová stránka pomalá, lidé odejdou otrávení a budou hledat jinou, která jim nabídne rychlejší připojení. Nezapomínejte, že rychlost je jeden z parametrů při vyhodnocování SEO. Jaký je tedy doporučený čas načtení stránky? Podle Google by měl být čas načtení stránky 2 sekundy nebo méně. Jakmile je čas načtení vyšší, začnou lidé odcházet.
Existuje několik faktorů, které ovlivňují rychlost vašeho webu. Je důležité si uvědomit, že každá sekunda comptabilnosti má svou cenu a vyplatí se investovat do zvýšené rychlosti načtení stránky.
Nejčastěji se v Online Džungli setkávám s tím, že lidé mají obrázky ve špatných formátech a to zpomaluje jejich weby. Nevyužívají moderní formáty navržené společností Google.
Jpeg, png můžete změnit na WEBP (umí průhledné pozadí). Fotografie i grafiku můžete převést do formátu WEBP zde.
3. Chyba
Příliš mnoho textu a mluvení složitým jazykem
Dalším faktorem, se kterým se často setkávám, je, že lidé nemají jasnou komunikaci. Snaží se tak moc upozornit na svou odbornost, že zapomínají na to, že někdy méně je více. Někteří lidé jsou přesvědčeni, že jim velké množství textu pomůže přesvědčit potencionálního klienta. Jenže to je špatně! Pokud návštěvníkovi nenabídnete na webové stránce stručné a srozumitelné informace, nebudou se tam vracet. Jak uvádí společnost Nielsen Norman Group: “Uživatelé internetu nečtou; skenují.” Takže pokud chcete, aby lidé četli váš web, musíte mu dát správný směr.
Další problém je, že mnozí lidé použijí složitý jazyk nebo terminologii, kterou ostatní nepochopí. Pokud chcete, aby vaše stránka dosáhla dobrých výsledků, myslete na to. Ingrid Dach ve svých kurzech učí “Mluvte na lidi tak, aby vám rozumělo i malé dítě”, nebo tak nějak :D.
4. Chyba
Zálohování webu
Všichni víme, že bychom měli pravidelně zálohovat naše soubory a data. Ale často si neuvědomujeme, že také musíme zálohovat naše webové stránky. Není výjimkou, že za mnou přijde klient, který má web napadený a nezálohovaný. I mě samotné se stalo, že jsem na toto doplatila. Opravdu na to myslete. Pokud se vám stane, že se váš webový server zhroutí, je důležité mít k dispozici aktuální zálohu vašich stránek.
Zde jsou dva tipy, jak efektivně zálohovat vaše webové stránky:
- Použijte nástroj pro automatické zálohování: existuje mnoho bezplatných i placených nástrojů, které umožňují automatické zálohování vašich webových stránek. Vyberte si ten, který nejlépe vyhovuje potřebám vašeho webu. (Pro weby na WordPress doporučujeme UdragtPlus Backup plugin.)
- Zjistěte si, jestli poskytuje zálohování webů i váš hostingový poskytovatel. Ve většině případů to bývá automatické a zdarma a někde si budete muset připlatit.
5. Chyba
Zmatená struktura
Lidé chodí na vaše webové stránky, aby našli informace o vás a vašich službách. Zmatená struktura webových stránek, se kterou se velmi často setkávám, odradí potencionální klienty. Pokud chcete, aby lidé na vašich webových stránkách zůstali déle a navštěvovali je častěji, měli byste si uvědomit, že musíte mít jasnou strukturu.
Je dobré si před zahájením a nebo při revizi webu položit následující otázky:
- Jaký je cíl vašich stránek?
- Jak se budou vaši návštěvníci na webu chovat?
- Jak chcete, aby se vaši zákazníci cítili, když navštíví váš web?
- Odkud budou klienti přicházet na váš web?
- Kam viditelně umístit výzvy k akci?
6. Chyba
Nejhorší chyba – Vytvoření webu bez jakékoliv přípravy
Nejhorší chyba, kterou můžete udělat, je vytvořit web bez jakékoliv přípravy. Potřebujete vědět, jaké informace chcete na svých stránkách zobrazit, a také si uvědomit, že vzhled vašich stránek hodně ovlivní to, jak budou lidé webu rozumět. Je důležité si ujasnit cíl vašeho webu – ať už je to prodávat produkt nebo službu, nebo pouze prezentovat informace. Vědět, jak na váš web budou lidé přicházet, znát cestu z bodu A do bodu B. Bez dobré přípravy se může stát, že lidé na vašem webu nic nenaleznou nebo špatně pochopí, co mají dělat.
Závěr
Webové stránky jsou důležitým nástrojem pro budování vaší značky a přilákání potenciálních zákazníků. Abyste mohli naplno využít webové stránky, je důležité, aby byly dobře navrženy a bez chyb. Bohužel, často se stává, že lidé dělají chyby, které mohou poškodit jejich webové stránky, peněženky i nervy. Pokud se chystáte stavět či přestavovat webové stránky nabízím ke stažení checklist pro vytvoření webové stránky. Tento kontrolní seznam vám pomůže i s tím “Jak vybrat tvůrce webu a čím se řídit?”.
Budete mít jasno, co by měl takový web obsahovat a vše si to budete moc kontrolovat. 🙂
Jak vytvořit dobré webové stránky a jaké otázky pokládat webaři než začnete spolupracovat
Ohlídejte si nezbytné kroky při tvorbě webu svépomocí nebo než si najmete webaře.
Získejte přístup ZDARMA IHNED
REGISTRACE JE BEZ DOUBLE OPT – POSKYTNUTÍM E-MAILU SOUHLASÍTE SE ZPRACOVÁNÍM VAŠICH OSOBNÍCH ÚDAJŮ