• Dostupná

Rank Math vs Yoast SEO: Který z nich je lepší pro SEO? (2023)

Víte, co je SEO a proč bychom se měli o jeho optimalizaci zajímat? Pokud provozujete webovou stránku, pak určitě ano! SEO (Search Engine Optimization) zahrnuje řadu technik a strategií, které pomáhají vaší stránce zlepšit své pozice ve vyhledávačích jako Google. A jak toho dosáhnout s WordPress? Odpovědí jsou SEO pluginy! Dnes si představíme dva nejpopulárnější - Rank Math a Yoast Seo. Porovnáme jejich funkce, analýzu klíčových slov a dokonce i možnosti placených verzí. Tak pojďme na to!

Obsah

Když stavím webové stránky, pro své klienty nastavuji základní SEO. Nejsem specialista na SEO, ale základ SEO je pro mé weby důležitý. Rovnou na začátku vám řeknu, že já vyzkoušela oba tyto pluginy a nyní dávám přednost Rank Math. Nyní si oba tyto nejpoužívanější pluginy představíme.

Představení pluginů Rank Math a Yoast Seo

Rank Math a Yoast Seo jsou dva nejznámější SEO pluginy pro WordPress. Oba nabízejí mnoho funkcí, které pomáhají optimalizovat vaše webové stránky pro vyhledávače. Rank Math je novější hráč na trhu a již si získal velkou popularitu mezi uživateli a webdesignery, které znám.

Rank Math má výhodu v tom, že nabízí více funkcí ve své bezplatné verzi oproti Yoast Seo. Na rozdíl od Yoast Seo umožňuje Rank Math například snazší řešení technických otázek týkajícím se sitemap či rich snippetů. Dále obsahuje i analýzu rychlosti načítání webu (v kombinaci s pluginem Speed Booster Pack).

Yoast Seo je také oblíbeným pluginem mezi uživateli díky jeho přátelskému použitelnosti a jednoduchém nastavením. Nabídne kromě základních funkcionalit jako meta tagy, titulky či popisky také nadstavbu s detailnějšimi možnostmi pro sledování klíčových slov.

Oba SEO pluginy mají vlastní postup prvnívho nastavení a to jak pomocī samostatnē instalace tak predefinovanē šablony do ktereho lze zadávat věci odpovídající obsahu vaší webové stránky.

Co je SEO a proč ho dělat?

search engine optimization, seo, co je seo

SEO, neboli Search Engine Optimization (Optimalizace pro vyhledávače), je proces optimalizace webových stránek pro zlepšení jejich viditelnosti ve vyhledávačích. Je to důležitý nástroj pro každého majitele webu nebo blogu, který chce být úspěšný v online prostředí.

Dobrá SEO optimalizace může pomoci vaší webové stránce dostat se na první stranu výsledků vyhledávání a tím přilákat více návštěvníků. Vzhledem k tomu, že většina lidí klikne pouze na odkazy uvedené na této první stránce, mohou být tyto pozice velmi cenné a znamenat rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem.

Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují SEO optimalizaci. Například klíčová slova musí být dobře umístěna v textu vaší webové stránky. Neměli byste mít indexované stránky, které jsou nefunkční (ve chvíli, kdy nějakou stránku nepoužíváte a přesto se na tuto stránku dostavají lidé, váš web jim hází chybu 404 – stránka nenalezena, tak pak taková stránka vrhá špatné světlo na celý váš web.

Celkově vzato – pokud máte webovou stránku nebo blog, potom byste neměli podcenit důležitost SEO optimalizace. Pomocníci jako Rank Math či Yoast Seo jsou ideálním nástrojem, který vám pomůže udělat vaši SEO optimalizaci.

Funkce Rank Math

seo, search engine optimization, search engine, rank math

Rank Math je vynikající plugin pro SEO optimalizaci, který nabízí mnoho užitečných funkcí. Jedna z největších výhod Rank Math je jeho schopnost snadno a rychle analyzovat klíčová slova na vašem webu.

Díky vestavěné integraci Google Search Console může Rank Math také snadno provést analýzu vyhledávání vašeho webu a ukázat vám, která klíčová slova mají na vašem webu nejvyšší výkon.

Kromě toho vám Rank Math nabízí řadu nastavení pro optimalizaci značek pro sdílení na sociálních sítích a také přidávání značek schémat pro lepší organické výsledky vyhledávání na Googlu.

Pomocí pluginu můžete také vytvořit svůj soubor Sitemap ve formátu XML a odeslat jej přímo společnosti Google. Jedná se o důležitý krok ke zlepšení hodnocení vašeho webu ve výsledcích vyhledávání.

Celkově Rank Math nabízí mnoho užitečných funkcí pro optimalizaci vašeho online podnikání založeného na WordPressu a zlepšení vaší viditelnosti v organických výsledcích vyhledávání Google.

Funkce zdarma:

 • Nastavení SEO nadpisů/metapopisů – vytvářejte šablony, které se automaticky aplikují na obsah a ručně upravujte SEO nadpisy / popisy pro jednotlivé části obsahu.
 • Nastavte popisy sociálních médií – ovládejte text a obrázky pro Facebook a Twitter .
 • Analýza klíčových slov pro zaměření (podporuje více klíčových slov) – zadejte jedno nebo více klíčových slov pro zaměření a zjistěte, jak je váš obsah pro tato klíčová slova optimalizován.
 • XML Sitemap – vytvořte lépe přizpůsobitelný soubor Sitemap XML, než umožňuje výchozí funkce mapy webu WordPress .
 • Strukturovaná data/schéma – nastavte značkování schématu na celém webu a také ovládejte značkování schématu pro jednotlivé části obsahu.
 • Search Console – připojte svůj web ke službě Google Search Console, abyste mohli automaticky odesílat soubory Sitemap a prohlížet analýzy Search Console na hlavním panelu WordPress.
 • Lokální SEO a Knowledge Graph – optimalizujte svůj web pro lokální SEO (pouze jedno místo zdarma)
 • Image SEO – vylepšení SEO pro obrázky a automatické nastavení značek alt a title.
 • Návrhy interních odkazů – Rank Math vám během práce v editoru navrhne další obsah na vašem webu, na který lze odkazovat.
 • Breadcrumbs – přidejte na svůj web drobečkovou navigaci .
 • Link Counter – spočítá počet interních a externích odkazů ve vašem obsahu.
 • Přesměrování – vytvořte a spravujte přesměrování 301 a 302 .
 • 404 Monitor – sledujte na svém webu chyby 404 . Pak byste mohli přesměrovat běžné chyby 404 na jiné stránky na vašem webu.
 • Google Analytics – přidejte sledovací kód a zobrazte informace.
 • Základní WooCommerce SEO – nastavte názvy/popisy produktů/obchodů.

Prémiové funkce:

 • Sledování hodnocení klíčových slov – sledujte hodnocení svého webu ve vyhledávačích a výkon klíčových slov za posledních 12 měsíců (docela unikátní)
 • Integrace Google Trends
 • Mapa webu Google Video SEO
 • Google News SEO mapa webu
 • Více míst pro místní SEO
 • Více předdefinovaných typů schémat (20+)
 • Historie příjmů Google AdSense
 • Automaticky vodoznak na obrázky sociálních médií

Jedna pěkná věc na Rank Math je, že všechny tyto funkce jsou modulární – takže můžete snadno zakázat všechny funkce, které neplánujete používat.

Funkce Yoast Seo

Yoast SEO má ve své bezplatné verzi omezenější seznam funkcí, ale tým Yoast SEO nabízí několik profesionálních doplňků, které můžete použít k rozšíření základních funkcí. Jak jsme však uvedli výše, uvidíte, že Yoast SEO si účtuje poplatky za několik funkcí, které vám Rank Math poskytuje zdarma, jako je správce přesměrování, analýza více klíčových slov a návrhy interních odkazů.

Základní vlastnosti:

 • Nastavení SEO nadpisů/metapopisů – vytvářejte šablony, které se automaticky aplikují na obsah, a ručně upravujte SEO nadpisy/popisy pro jednotlivé části obsahu.
 • XML Sitemap – vytvořte lépe přizpůsobitelný soubor XML Sitemap , než umožňuje podrobná funkce WordPress.
 • Analýza klíčových slov v zaměření (pouze jedno klíčové slovo) – zadejte jedno klíčové slovo a zjistěte, jak je váš obsah pro toto klíčové slovo optimalizován.
 • Schéma celého webu – přidejte označení schématu celého webu.
 • Typ schématu obsahu – nastavte vlastní typ schématu pro jednotlivé části obsahu (můžete také nastavit výchozí nastavení pro celý web).
 • Search Console – ověřte svůj web pomocí Search Console.
 • Nastavte popisy sociálních médií – ovládejte text a obrázky pro Facebook a Twitter.
 • Základní WooCommerce SEO – např. nastavení názvů/popisů pro produkty a stránky obchodů.
 • Základní obsah – označte důležité stránky jako „Základní kámen“, abyste je mohli optimalizovat a získat na ně více interních odkazů.
 • Breadcrumbs – přidejte na svůj web drobečkovou navigaci .
 • Link Counter – spočítá počet interních odkazů ve vašem obsahu.

Prémiové funkce

 • Správce přesměrování – vytváření a správa přesměrování 301 a 302.
  Návrhy interních odkazů – Yoast SEO navrhne další obsah na vašem webu, na který lze odkazovat.
  Bloky interních odkazů – přidejte blok, který automaticky obsahuje relevantní odkazy namísto jejich ručního přidávání.

Klíčová slova pro více zaměření – analyzujte svůj obsah pro více klíčových slov pro zaměření.
Související klíčové fráze – generuje související klíčové fráze na základě dat ze SEMrush .
Yoast SEO nabízí také další placené doplňky pro konkrétní typy SEO. Ty vám poskytují funkce, které jsou také většinou dostupné pouze v prémiové verzi Rank Math, ačkoli Rank Math ve své bezplatné verzi obsahuje některé místní funkce SEO:

 • Lokální SEO – přidává strukturovaná data pro místní firmy/Knowledge Graph, vylepšuje vaši kontaktní stránku a podporuje více fyzických umístění.
 • Video SEO – zařaďte svá videa do seznamu videí Google a přidejte další vylepšení SEO pro videa.
 • News SEO – optimalizujte svůj web pro Google News, pingněte Google, když publikujete příspěvek, vytvořte XML News Sitemap a další.
 • WooCommerce SEO (Advanced) – získejte přístup k dalším funkcím WooCommerce SEO, jako jsou informace o grafech sociálních médií, čistší XML sitemap a další.

Porovnání funkcí

Rank Math Seo nabízí více funkcionalit zdarma než Yoast Seo.

Yoast Seo se zaměřuje na zobrazování analýzy obsahu před publikacemi článku, což mnoha lidem velmi pomáhá udržet si přehled o tom, jak by mohl jejich článek fungovat na internetu.

Oba programy mají spolehlivou podporu pro XML mapy stránek a oba dokázaly rychle analyzovat celkové nastavením webového serveru i úroveň domény jako celku.

V každém připadě jsou oba pluginy dobrým výběrem pro optimalizaci vašeho webu v WordPress.

Rank Math Seo vs Yoast Seo první nastavení

Pokud se rozhodujete mezi Rank Math a Yoast Seo, prvním krokem je nainstalovat plugin na vašem webu. Po instalaci budete muset provést základní nastavení.

S Rank Math SEO vás přivítá průvodce nastavením, který vám ukáže klíčové funkce tohoto pluginu. Můžete si vybrat mezi různými typy webových stránek a upravit nastavení webového rozhraní dle své potřeby.

instalace 1 rank math 1

Yoast SEO má podobně intuitivní design jako Rank Math a nabídne vám také jednoduchý proces nastavení pro začínající uživatele. V průběhu procesu nastavování bude požadován váš e-mail pro zaslání aktualizací o novinkách a změnách.

Po dokončení základního nastavení se můžete pustit do dalších funkcionalit obou pluginů, jako jsou např. analýza klíčových slov nebo optimalizace metapopisků.

instalce 4 yoast seo

Každý plugin má své silné stránky, takže byste měli pečlivě porovnat jejich funkce s ohledem na vaše konkrétní potřeby bez ohledu na to, který použijete jako první.

Užívání Yoast Seo ve WordPress

Po instalaci a aktivaci pluginu se objeví nové menu Yoast Seo v administrativní oblasti vašeho webu. Já nemám Yoast Seo ráda, protože má šíleně vtíravýxh reklam na své nástěnce a divně přehledné notifikace. Uživatelsky to se mnou vůbec nesouzní.

prostredi 5 yoast seo

Prvním krokem po instalaci Yoast Seo je založení účtu na jejich webových stránkách, což umožňuje použít některé prvky jako např. Google Search Console integrace a další funkce.

Dalším krokem je nastavení hlavních funkcionalit: titulku stránky, popisku (meta description), klíčových slov atd. Plugin poskytuje možnost aktualizovat tyto informace před publikací článku nebo stránky.

Kromě toho lze také nastavit sociální metadata pro sdílenou URL adresu, co pomáhá s viditelností na sociálních sítěch.

V rámci analýzy SEO obsahu nabídne Yoast Seo nástroj se sadou doporučení ke zdokonalení textových řetězců a přidání interna odkazů mezi vašimi články a podobně.

Užívání Rank Math ve WordPress

Pokud používáte WordPress a hledáte dobrý SEO plugin, je možné, že jste se již setkali s Rank Math. Jedná se o poměrně nový plugin pro SEO optimalizaci, který nabízí mnoho zajímavých funkcí.

Jednoduché nastavení v Rank Math je jednou z největších předností tohoto pluginu. Po instalaci stačí vyplnit pár polí a můžete začít pracovat na svém obsahu.

nastaveni 3 rank math

Další skvělou funkcionalitou je analýza klíčových slov. Rank Math umožňuje snadno sledovat klíčová slova na vašich stránkách a pomoci vám tak dosáhnout lepšího umístění ve vyhledávači.

Rank Math má také velmi užitečné funkce pro sociální média. Plugin vám pomůže spravovat meta tagy, popisky obrázku a další prvky potřebné k úspěchu na Facebooku nebo Twitteru.

user interface 2 rank math

Nakonec stojí za zmínku i fakt, že Rank Math nepotřebuje žádné další rozšíření ke kompletnosti svých funkcionalit – od analýzy rychlosti webu po generování sitemap XML mapy webu jsou veškeré nástroje integrovány přehledně do jednotlivých panelů tohoto pluginu.

Analýza klíčových slov v Rank Math vs. Yoast Seo

Analýza klíčových slov je důležitou součástí SEO optimalizace, protože umožňuje identifikovat relevantní klíčová slova pro vaše stránky.

Rank Math má funkci “Keyword Analyzer”, která analyzuje celkové používání klíčových slov na celé stránce. Tento nástroj také umožňuje porovnávat různá klíčová slova a určit, jak jsou dobré pro SEO.

prostredi 1 rank math

Na druhé straně Yoast Seo nabízí podobný nástroj s názvem “SEO Analysis”. Tento nástroj hodnotící váš obsah na základě používání správných klíčových slov v nadpisech, meta popisu a textu článku.

user interface 3 yoast seo

Oba pluginy poskytují informace o hustotě klíčových spojeni s určitým článkem, ale Rank Math dokáže také dát další info o tom jaké typy kličového obsahu byly využity (např dlouhé fráze).

Placený Rank Math vs Yoast Seo

Pokud jste ochotni investovat do svého webu, můžete se rozhodnout pro nákup placené verze Rank Math nebo Yoast SEO. Oba pluginy nabízejí více funkcí v porovnání s jejich bezplatnými verzemi.

Placená verze Rank Math obsahuje například funkci Automatický interlinking, která automaticky propojuje váš obsah na základě klíčových slov. Také nabízí podrobnější analýzu konkurence a umožňuje sledovat vaše pozice ve vyhledávači.

Na druhou stranu placený Yoast SEO má funkci interního odkazování uvnitř článku a navíc poskytuje možnost nastavovat metadata pro sociální média jako jsou Facebook nebo Twitter. Může tak pomoci zlepšit viditelnost vašeho webu i na těchto platformách.

V obou případech je potřeba zvážit, jak moc vám tyto doplňkové funkce pomohou a jestli stojí za to investice do placených verzí pluginů. Nicméně pokud hledáte komplexní řešení pro optimalizaci svých webových stránek, zvažovala bych obrátit na odborníka a nebo vyzkoušela český SEO nástroj Collabim.

Shrnutí

V této recenzi jsme se podívali na dva nejoblíbenější SEO pluginy pro WordPress – Rank Math a Yoast SEO. Oba tyto nástroje nabízejí mnoho funkcí, které vám pomohou optimalizovat vaše webové stránky pro vyhledávače.

Zatímco Yoast SEO je stále velmi populárním a osvědčeným nástrojem s širokou základnou uživatelů, Rank Math nabízí pokročilejší funkce. S jeho snadným nastavením a používáním nabídne nováčkům lepší zkušenosti při tvorbě obsahu.

Pokud hledáte rozsáhlejší funkce s mnoha možnostmi personalizace, pak doporučuji použít Rank Math. Na druhé straně, pokud vám stačí jednoduchost a rychlost zprovoznění toho nejdůležitějšího, potom bude Yoast SEO tou správnou volbou pro vás.

Ať už si vyberete jakýkoliv plugin, pamatujte si že Seo je klíčem k úspěchu vašich webových stránek. Pouze pozornost k detailu Vám umožní dosažení skvělých výsledků ve vyhledavači jako je Google!


Ušetřete čas a náklady a maximalizujte svůj výkon webových stránek díky konzultaci se mnou.

Podívejte se na moji nabídku a zvažte jestli jsem pro vás ta pravá.

Obsah

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho dál.